George Mallory i Zamarła Turnia

02.02.2015
Katedra Komparatystyki Literackiej WP UJ zaprasza na otwarte zebranie Referat pt. "George Mallory i Zamarła Turnia, albo kilka uwag na temat miejsc wspólnych i granic literatur narodowych"
więcej o George Mallory i Zamarła Turnia

Don Kichote: konstrukcja i dekonstrukcja

08.12.2014
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Arcydzieła literatury hiszpańskiej". Wykład: "Don Kichote: konstrukcja i dekonstrukcja" wygłosi dr hab. Katarzyna Mroczkowska-Brand z Katedry Komparatystyki Literackiej UJ Spotkanie odbędzie się 15 grudnia br. w sali 22 na ul. Gołębiej 20 o godz. 13.15. „Arcydzieła literatury hiszpańskiej" to realizowany przez przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza we współpracy z Bankiem Santander (via Fundacja BZ WBK) projekt popularyzacji literatury hiszpańskiej przez wykłady i dyskusje akademickie.
więcej o Don Kichote: konstrukcja i dekonstrukcja

Wykłady prof. Anne-Marie Monluçon z Université Stendhal

08.12.2014
Katedra Komparatystyki Literackiej oraz Katedra Teatru i Dramatu zapraszają na wykłady prof. Anne-Marie Monluçon z Université Stendhal (Grenoble, Francja): "La réflexivité dans les contes européens" [Autoreferencyjność w baśniach europejskich] .„Titus Andronicus" de Shakespeare (1594) et sa réécriture contemporaine, „Viol" de Botho Strauss (2005) [„Tytus Andronikus" Szekspira (1594) i jego współczesne przepisanie, „Gwałt" Botho Straussa (2005)]
więcej o Wykłady prof. Anne-Marie Monluçon z Université Stendhal

Niemcy o Polsce i Polakach - Polenlieder

07.11.2014
Katedra Komparatystyki Literackiej WP UJ zaprasza na otwarte zebranie w dniu 17 listopada (poniedziałek) 2014 r. o godz. 17.00 w sali nr 42 przy ul. Gołębiej 16. Referat wygłosi: prof. dr hab. Maria Korytowska pt. Niemcy o Polsce i Polakach - Polenlieder
więcej o Niemcy o Polsce i Polakach - Polenlieder

Opera w kulturze

07.10.2014
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Opera w kulturze" 23-24 października 2014 roku, Kraków Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Katedra Komparatystyki Literackiej. Opera stanowi nie tylko synkretyczne dzieło sztuki, powstałe w wyniku współdziałania literatury, muzyki i sztuk plastycznych; jest równocześnie ważnym źródłem inspiracji, zapożyczeń i przetworzeń, z którego czerpią inne dziedziny kultury.
więcej o Opera w kulturze

Z sondy absolwenckiej 2013/2014: pierwsze oceny nowego kierunku

02.08.2014
Skończył/a Pan/Pani właśnie studia magisterskie na kierunku polonistyka-komparatystyka. Czy, gdyby dało się cofnąć czas, podjąłby Pan/podjęłaby Pani te studia jeszcze raz?
więcej o Z sondy absolwenckiej 2013/2014: pierwsze oceny nowego kierunku

Nowy program studiów na kierunku polonistyka – komparatystyka

02.08.2014
W przyszłym roku akademickim studia na polonistyce – komparatystyce będą się odbywać według nowego programu. Do najważniejszych zmian należy wprowadzenie nowych warsztatów z literatur porównawczych na studiach magisterskich.
więcej o Nowy program studiów na kierunku polonistyka – komparatystyka