Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wspomnienie o Profesorze Miłowicie Kunińskim

Termin: 18.06.2018

Profesor Miłowit Kuniński od wielu lat współpracował z Katedrą Komparatystyki Literackiej. Uczestniczył w konferencjach organizowanych przez Katedrę, wzbogacając je o rozważania z historii filozofii, myśl politycznej i historii idei. Potrafił tłumaczyć w przystępny sposób nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia filozoficzne. W swoich rozważaniach nie ograniczał się wyłącznie do dzieł filozofów, ale chętnie sięgał po dzieła literackie, odkrywając ich zaplecze filozoficzne oraz otwierając je na zupełnie nowe odczytania. Interesował się pracami literaturoznawców, podejmował z nami twórczą dyskusję. Proszony o pomoc czy konsultację naukową zawsze jej udzielał (w odpowiedzi na zadane pytanie przesyłając kilkustronicową bibliografię), cierpliwie wyjaśniał laikom zawiłości filozofii.

            Jego teksty do tomów pokonferencyjnych przychodziły na adres mailowy redaktorów tomu zawsze przed upływem ostatecznego terminu nadsyłania prac, przejrzyste, uderzające elegancją języka i jasnością wywodu, perfekcyjne pod względem edytorskim. Z godną podziwu pokorą i cierpliwością rozwiewał wątpliwości redakcji technicznej i dyskretnie korygował niedostatki warsztatu filozoficznego redakcji naukowej.

            Profesora Miłowita Kunińskiego zapamiętamy także jako znakomitego dydaktyka, który występując w funkcji wykładowcy, egzaminatora czy recenzenta nigdy nie dawał odczuć swojej wyższości i traktował rozmówców jak równych sobie, starając się znaleźć w ich słowach punkt wyjścia do dalszej rozmowy. Z takim samym znawstwem potrafił interesująco mówić o filozofii Leibniza i von Hayeka. Z taką samą starannością przygotowywał się do zajęć, bez względu na liczbę uczestniczących w nich studentów. Choć szerokość Jego horyzontów filozoficznych mogła onieśmielać, zadawał pytania i słuchał odpowiedzi z życzliwością. Nie czekał na powtórzenie fraz z podręczników ani cytowanie z pamięci obcych formuł i poglądów. Oczekiwał od swoich studentów otwartości i zaciekawienia, próby zrozumienia, potraktowania filozofii jak dziedziny żywej i dyskutującej to, co naprawdę ważne.

           Żegnamy wybitnego filozofa, świetnego dydaktyka, wspaniałego człowieka i naszego Przyjaciela. Będzie nam Go brakowało.

 

Katedra Komparatystyki Literackiej

 

Data opublikowania: 19.06.2018
Osoba publikująca: Janusz Smulski